Menu
Home>Levelset Community>Legal Help>Is there a form for essential employee travel for construction?

Is there a form for essential employee travel for construction?

North CarolinaCoronavirus

We are a small business and according to the executive order # 121 can travel for work. I just need a form to fill out for our travel.

8 replies

Mar 31, 2020
While travel is allowed to conduct essential businesses during this coronavirus outbreak, I'm not aware of any specific documentation or form which needs to be filled out to allow for that travel. I assume that would be included in North Carolina's guide to travel duing COVID-19, but nothing on that page indicates that documentation is needed to travel. Further, nothing on the state's COVID-19 Materials and Resources page or the Guide for Businesses and Employers discusses travel paperwork. So, at least for now, it doesn't seem like there's any required form, waiver, or other documentation needed to travel for essential business. Of course, it might be helpful to keep a copy of the executive order/any other documentation which can help to show you're part of an essential business. Though, I'm not sure that's necessary. Finally, note that things could change at any time, and it is possible that an essential business may need to carry some form of identification or other documentation which shows they're an essential business. So, it's a good idea to stay abreast of any and all announcements from state and local governments. For help staying on top of that, Levelset has this tracker which is being updated several times a day: Can I do Construction Work In my State?
0 people found this helpful
Helpful
Aug 28, 2022

Probably all people dream of traveling around Europe. But in order not to spend a lot of time on the road, you need to fly by plane. Airplanes are always expensive. But I know one service that often gives discounts on flights. I recently flew on [url=https://voyagu.com/destinations/business-class-flights-to-europe-italy-rome/ ]business class flights to rome[/url] It worked out for me at a nice price. This service always pleasantly surprises. I suggest you try using it.

0
Report Spam
Dec 6, 2022

Despite the fact that the quarantine restrictions have already eased, I still try to follow the news about the quarantine. Because everything can change at any time. I recently flew to Orlando and there are no strict regulations. I rented a car from <a href="https://rental24h.com/usa/orlando-airport/dollar">Dollar Orlando</a> and drove all over Orlando and beyond without a hitch.

0
Report Spam
Dec 6, 2022

Despite the fact that the quarantine restrictions have already eased, I still try to follow the news about the quarantine. Because everything can change at any time. I recently flew to Orlando and there are no strict regulations. I rented a car from [url=https://rental24h.com/usa/orlando-airport/dollar]Dollar Orlando[/url] and drove all over Orlando and beyond without a hitch.

0
Report Spam
Dec 6, 2022

Despite the fact that the quarantine restrictions have already eased, I still try to follow the news about the quarantine. Because everything can change at any time. I recently flew to Orlando and there are no strict regulations. I rented a car from [Dollar Orlando](https://rental24h.com/usa/orlando-airport/dollar) and drove all over Orlando and beyond without a hitch.

0
Report Spam
Dec 6, 2022

Despite the fact that the quarantine restrictions have already eased, I still try to follow the news about the quarantine. Because everything can change at any time. I recently flew to Orlando and there are no strict regulations. I rented a car from Dollar Orlando and drove all over Orlando and beyond without a hitch. https://rental24h.com/usa/orlando-airport/dollar 

0
Report Spam
Jul 25, 2023

Tarihin modernlikle kusursuz bir şekilde harmanlandığı bir şehir olan İstanbul, gezginler için sayısız büyüleyici deneyim sunuyor. Kısa bir süre önce bu büyüleyici destinasyona doğru bir yolculuğa çıktım ve şehrin cazibesine kendimi kaptırmanın benzersiz bir yolunu keşfettim - Plinko oynayarak!

Popüler bir şans oyunu olan Plinko, İstanbul'un kalabalık sokaklarında da kendine yer buldu. Yerel satıcılar canlı Plinko tahtaları kurarak yoldan geçenleri şanslarını denemeye teşvik ediyor. Bu fikir ilgimi çekince ben de hevesle oyuna katıldım, diski mandallarla dolu tahtadan aşağı bıraktım ve zikzaklar çizerek ödüle doğru ilerlemesini hevesle izledim. Keyifli ve heyecan verici bir deneyimdi ve defalarca oynamaktan kendimi alamadım!

Plinko keyfinin ötesinde, İstanbul'un sunabileceği çok daha fazla şey var. Ayasofya'nın ihtişamı beni huşu içinde bıraktı ve Sultanahmet Camii'nin çarpıcı karmaşık mimarisi beni suskun bıraktı. Renkli duvar halıları, aromatik baharatları ve enfes el sanatları ile canlı Kapalıçarşı'yı keşfetmek duyusal bir zevkti. 

Tabii ki, İstanbul'a yapılan hiçbir ziyaret ağız sulandıran Türk mutfağının tadına bakmadan tamamlanmış sayılmaz. Aromatik Türk kahvesini yudumlarken kebap, baklava ve Türk lokumu gibi geleneksel lezzetlerin tadına baktım.

İstanbul'daki maceram ilerledikçe, antik ve modernin mükemmel karışımına hayran kalmaktan kendimi alamadım. Şehrin zengin tarihi ve farklı kültürü her anı unutulmaz kılıyordu.

Şimdi, İstanbul'da geçirdiğim zamanı ve Plinko oynarken yaşadığım eğlenceyi anımsarken, kendimi eve döndüğümde sorumluluklarımı düşünürken buluyorum. Eğer siz de benim gibi inşaat sektöründe asli çalışanlardan biriyseniz, asli çalışan seyahatlerini merak ediyor olabilirsiniz. İyi bilgilendirildiğinizden emin olmak için, https://aktob.org.tr/wp-content/pgs/?plinko_istanbul.html adresindeki inşaat için temel çalışan seyahati formuna göz atın ve en son yönergelerden haberdar olun.
Sonuç olarak İstanbul, Plinko dolu sokakları, nefes kesen simge yapıları ve nefis mutfağıyla unutulmaz bir seyahat deneyimi sunuyor. Bu büyüleyici şehrin büyüsünü kucaklayın ve kim bilir belki de kendi Plinko maceranızı ortaya çıkarırsınız! 

0
Report Spam
Aug 15, 2023

I don't think this could be happen because you guys should be major results about this. Well, if you wanna get travel insurance then you must read about the https://traveldefend.com/ website. This is amazing and I liked their work of ideas.

0
Report Spam